- Přehled
- Doporučené produkty
Úvod do produktu
Tenzometrický snímač síly CZL801L2 s konzolovým nosníkem je přesný detekční prvek citlivý na sílu, navržený na principu odporové tenzometrie, který má pružné těleso ve tvaru konzolového nosníku upevněného na jednom konci a volně visícího na druhém konci. Tento průmyslový tenzometrický snímač síly převádí deformaci ohybu nosníku na změny odporu prostřednictvím integrovaných tenzometry , které jsou následně převedeny na standardizované elektrické signály. Váhový senzor typu nosník kombinuje vynikající zatížitelnost v středním rozsahu, flexibilní možnosti montáže a vynikající odolnost proti nárazům, čímž se ideálně hodí pro aplikace s koncentrovaným středním a nízkým zatížením, jako jsou průmyslové zásobníky materiálů, ploštní váhy a pásové váhy. Následující komplexní analýza zahrnuje základní rozměry a technické údaje, aby podpořila informované produkt výběru, technického posouzení a vývoje řešení.
1. Vlastnosti produktu a klíčové funkce
Konstrukční návrh: Tenzometrický snímač síly CZL801L2 s konzolovým nosníkem je vybaven integrovanou nosníkovou konstrukcí s tloušťkou v rozmezí 8–50 mm a délkou 50–300 mm. Více montážních otvorů na pevném konci zvyšuje stabilitu instalace a rovnoměrné rozložení napětí. Koncentrovaný návrh nosného prvku ve střední části nosníku optimalizuje měření svislé tlakové síly směrem dolů a vyniká výjimečnou odolností proti nárazu – dokáže odolat okamžitým nárazům dosahujícím 200–300 % jmenovitého zatížení. Tento typ tenzometrického snímače hmotnosti vykazuje vynikající účinnost přenosu napětí pro náročné průmyslové vážící aplikace.
Přesnost výkonu: Tento průmyslový vážicí tenzometrický snímač dosahuje tříd přesnosti C2–C6, přičemž nejrozšířenější modely splňují certifikaci C3. Mezi provozní specifikace patří chyba nelinearity ≤ ±0,02 % rozsahu (FS), chyba opakovatelnosti ≤ ±0,01 % rozsahu (FS) a drift nuly ≤ ±0,003 % rozsahu (FS)/℃. Tenzometrický snímač síly s konzolovým nosníkem poskytuje lepší stabilitu přesnosti ve srovnání s podobnými senzory v prostředích středního rozsahu od 50 kg do 5 tun.
Materiály a ochrana: Elastické tělo využívá slitinovou ocel (Q235, 40CrNiMoA) nebo nerezovou ocel 304/316L. Povrchová úprava zahrnuje pískování a odstranění rzi, následované niklováním u variant ze slitinové oceli, nebo pasivací u variant z nerezové oceli. Stupeň ochrany se pohybuje od IP66/IP67 pro standardní aplikace až po IP68 u průmyslových modelů určených pro náročné podmínky, čímž je zajištěna spolehlivost v prostředích s prachem, vlhkostí a expozicí chemikáliím.
Kompatibilita instalace: U tenzometrického snímače s konzolovým nosníkem je pevný konec vhodný jak pro upevnění šrouby, tak pro svařování. Konec přenášející sílu umožňuje závitové, přírubové nebo tlakové připojení, což umožňuje flexibilní instalaci na spodní, boční nebo více polohách zařízení. Snímače mohou pracovat samostatně nebo být paralelně propojeny pro kombinované váhové systémy, čímž nabízejí výjimečnou flexibilitu kombinací pro různé průmyslové váhové aplikace.
Hlavní funkce
Měření středních sil: Tento typ snímače hmotnosti s nosníkem je specializován na statické a kvazidynamické vážení středních a nízkých zátěží s dobou odezvy ≤ 7 ms. Měřicí rozsah zahrnuje hodnoty od 50 kg do 20 tun, přičemž typické aplikace se soustředí na rozsah 1–10 tun. Verze pro těžké provozní podmínky rozšiřují možnosti až na 50 tun a splňují požadavky většiny průmyslových scénářů se střední zátěží, jako jsou dávkování, řízení procesů a správa zásob.
Standardizovaný výstup signálu: Tenzometrický snímač síly CZL801L2 s konzolovým nosníkem nabízí komplexní možnosti výstupního signálu, včetně analogových výstupů (4–20 mA, 0–5 V, 0–10 V) a digitálních signálů (RS485/Modbus RTU). Průmyslové verze podporují funkce protokolu HART, což umožňuje přímou integraci s PLC, DCS a systémy pro správu vážení bez nutnosti dalších modulů pro úpravu signálu, čímž se zjednodušuje architektura systému a snižuje složitost instalace.
Funkce ochrany a bezpečnosti: Průmyslový tenzometrický snímač zatížení integruje kompenzaci širokého rozsahu teplot (-20 °C až 80 °C) a komplexní ochranu proti přetížení (150–250 % jmenovitého zatížení, u modelů z legované oceli až 300 %). Certifikáty pro výbušné prostředí zahrnují klasifikace Ex d IIB T4/Ex ia IIC T6. Vybrané modely jsou vybaveny kabelovými konektory s ochranou proti vytrhnutí, které zvyšují bezpečnost instalace a provozní spolehlivost v náročných průmyslových prostředích.
Dlouhodobá spolehlivost: Tenký nosníkový tenzometrický snímač zatížení vykazuje únavovou životnost přesahující 10⁶ cyklů zatížení a roční derivační chybu ≤ ±0,015 %FS za podmínek jmenovitého zatížení. Tato výjimečná odolnost umožňuje nepřetržitý provoz v průmyslových výrobních linkách, systémech monitoringu hmotnosti nádrží a aplikacích procesní automatizace, které vyžadují konzistentní a dlouhodobý výkon.
2. Základní řešené problémy
Výzvy instalace na okraji: Na rozdíl od tradičních senzorů, které vyžadují symetrickou instalaci, umožňuje jednostranně upevněná konstrukce tenzometrického snímače s konzolovým nosníkem přímé montáž na spodní okraje zařízení nebo na strany konzol, čímž řeší problémy s omezeným prostorem v zásobnících pro materiál a na platformových váhách, kde je montáž do středu neproveditelná.
Měření soustředěné zátěže středního rozsahu: V kritickém rozmezí 1–10 tun udržuje optimalizovaný návrh napětí v tělese nosníku chybu měření v rámci ±0,02 % rozsahu (FS), což splňuje požadavky na přesnost v průmyslových aplikacích dávkování, vážení hotových výrobků a dávkování materiálů v poměrových poměrech.
Poškození způsobené dynamickým nárazovým zatížením: Pohltivé deformace konzolového tenzometrického snímače účinně tlumí okamžité nárazy z pádu materiálu a vibrací zařízení, čímž se zabrání poškození a posunům přesnosti, které jsou u tradičních senzorů běžné při provozu za dynamického zatížení.
Kombinované vážení pomocí více senzorů: Vyšší konzistence (chyba ≤ ±0,01 % rozsahu měření ve stejné výrobní dávce) umožňuje paralelní připojení 2 až 4 snímačů, čímž se řeší požadavky na superpozici hmotnosti a jednotnost přesnosti u velkých váhových plošin a aplikací s rozprostřeným zatížením, např. u nádrží na materiál.
Přizpůsobení extrémním průmyslovým podmínkám: Zpevněná konstrukce z legované oceli v kombinaci s ochranou dle stupně IP67+ eliminuje korozi snímačů a poruchy signálu v prašných těžebních prostředích, vlhkých chemických zařízeních a mírně korozivních galvanizačních provozech.
3. Výhody pro uživatele
Vysoká flexibilita montáže: Standardizované montážní otvory umožňují instalaci do různých konstrukcí zařízení bez nutnosti specializovaných nástrojů pro polohování. Kalibrace při montáži vyžaduje pouze běžnou úroveň (libelu); montáž a zapojení jednoho snímače dokáže jeden technik dokončit během 20 minut, čímž se výrazně zkracuje doba nasazení a snižují se náklady na práci.
Jednoduchý provoz a kalibrace: Funkce jednotlačítkového nastavení na nulu zjednodušuje nastavení vážícího zařízení. Tříbodový kalibrační proces (25 %, 50 % a 100 % jmenovitého zatížení) se bezproblémově přizpůsobuje středně rozsáhlým scénářům. Digitální verze modelů umožňují vzdálenou konfiguraci parametrů a kalibraci prostřednictvím softwaru na hostitelském počítači, čímž se zajišťuje efektivní správa systému a jeho aktualizace.
Řiditelné náklady na údržbu: Plně utěsněná konstrukce minimalizuje pronikání prachu a dosahuje ročních měr poruch ≤ 0,5 %. Nezávislé balení klíčových komponent (tenzometry, svorky) umožňuje lokální opravu poruchy bez nutnosti úplné výměny senzoru, čímž se optimalizují náklady na údržbu i provozní kontinuita.
Stabilní zpětná vazba dat: Statická měřicí fluktuace ≤ ±0,005 % FS s rychlou odezvou a nulovým zpožděním v kvazidynamických scénářích, jako jsou aplikace pásových dopravníků. Digitální verze zahrnují funkce diagnostiky poruch, které poskytují okamžitá upozornění na přetížení a napěťové anomálie, čímž se zvyšuje bezpečnost systému a možnosti prediktivní údržby.
Výborná kombinační přizpůsobivost: Paralelní konfigurace více senzorů podporují automatické rozdělení zátěže, čímž odpadá potřeba samostatných vyrovnávacích zařízení. Tato flexibilita konstrukce umožňuje použití u váhových ploštin a materiálových zásobníků různých rozměrů, snižuje složitost integrace systému a umožňuje škálovatelná řešení pro vážení.
4. Typické aplikační scénáře
Průmyslové materiálové zásobníky a hopy: Tenzometrický snímač síly CZL801L2 s konzolovým nosníkem se vyznačuje vynikajícími vlastnostmi při vážení nádrží na chemické suroviny (1–10 tun), kdy jsou 2 až 4 snímače symetricky namontovány na podpěrných konstrukcích na dně nádrže. Odolná slitina oceli a ochrana dle stupně IP67 zajišťují spolehlivý provoz ve vlhkém prostředí dílny, přičemž přesnost ±0,02 % rozsahu měření umožňuje přesné řízení zásob. Aplikace pro dopravníky a zásobníky na krmiva a mouku profitují z nárazuvzdorného designu, který odolává nárazům materiálu padajícího z výšky, a umožňuje tak přesné řízení dávkování po integraci se systémy řízení.
Pásové váhy a dopravníkové systémy: Průmyslové páskové váhy v těžebních a energetických aplikacích využívají tento typ senzoru hmotnosti s nosníkem, který je instalován na držáky rolí, a měří součet hmotnosti pásu a přepravovaného materiálu. Doba odezvy ≤ 7 ms umožňuje použití v nepřetržitých dopravních scénářích s přesností měření ±0,1 %. Vážení na dopravníku v elektronickém a potravinářském průmyslu zahrnuje vestavbu senzorů do spodní části dopravníku za účelem detekce hmotnosti produktů v reálném čase, což je propojeno se třídicími mechanismy a podporuje požadavky hromadné výroby spolehlivou středně přesnou měřící technikou.
Plošinové váhy a nákladní auta váhy: Plošinové váhy pro dílny (1–5 tun) využívají čtyři nosníky s konzolou váhové buňky umístěné v rozích těla váhy s upevněním k podlaze. Konstrukce odolná proti excentrickému zatížení zajišťuje stálou přesnost vážení při různých polohách zatížení. Přenosné váhy pro vozíky s vidlicemi mají senzory namontované na vidlicové nosiče pro měření svislého zatížení během provozu; odolnost vůči nárazu z legované oceli vyhovuje dynamickým požadavkům provozu vozíků s vidlicemi.
Řízení síly a automatizace: Monitorování tlaku na tvárnícím zařízení integruje senzory mezi tvárnící hlavice a tělo stroje, poskytující zpětnou vazbu o síle v reálném čase a zároveň bránící poškození forem přetížením. Přesnost ±0,01 % rozsahu měření (FS) zajišťuje kvalitu tvárnění. V aplikacích montáže průmyslových robotů je tento váhový snímač typu nosník umístěn na konci robotické paže pro detekci a úpravu montážního tlaku, což podporuje přesnou montáž automobilových dílů a elektronických komponent.
Specializované průmyslové aplikace: Výbušné hornické a ropně-plynárenské provozy využívají certifikované varianty Ex d IIB T4 instalované v ochranných vážicích skříních splňujících komplexní bezpečnostní standardy. V elektrolytickém pokovování a chemickém průmyslu se používají snímače z nerezové oceli 316L s pasivací pro odolnost vůči kyselinám a zásadám, což umožňuje detekci koncentrace elektrolytických roztoků a vážení chemických činidel.
5. Průvodce výběrem a instalací
Výběr rozsahu: Vyberte modely CZL801L2 s kapacitou 1,3–1,6násobku skutečného maximálního zatížení (např. při maximálním zatížení 5 tun je nutné použít snímač o kapacitě 6,5–8 tun), aby bylo možné zohlednit nárazová zatížení a bezpečnostní rezervy. Při výběru přesnosti upřednostňujte třídu C3 (chyba ±0,02 % rozsahu měření) pro průmyslovou metrologii a třídu C6 (chyba ±0,03 % rozsahu měření) pro obecné monitorování; aplikace dynamického vážení vyžadují dobu odezvy ≤ 7 ms.
Ekologické aspekty: Standardní modely jsou vhodné pro běžné podmínky (−20 °C až 60 °C), verze s kompenzací vysokých teplot zvládají teploty 60–120 °C a verze odolné proti nízkým teplotám splňují požadavky na provoz v rozmezí −40 až −20 °C. Výběr materiálu zahrnuje slitinovou ocel s niklovým povlakem pro suché prostředí, nerezovou ocel 304 pro vlhké či mírně korozivní podmínky a nerezovou ocel 316L pro vystavení vysoce korozivním kyselým či alkalickým roztokům. U třídy ochrany vyžadujte minimálně IP66 pro suché vnitřní prostředí, minimálně IP67 pro venkovní nebo vlhké aplikace a minimálně IP68 pro podvodní provoz nebo prostředí s vysokým obsahem prachu.
Doporučené postupy instalace: Připravte montážní povrchy tak, aby byly rovné (chyba ≤ 0,1 mm/m) a čisté od olejových zbytků. Upevněte pevný konec šrouby s rozměrem M12–M24, aby bylo zajištěno pevné spojení. Zkontrolujte zarovnání nosného konce pro výhradně vertikální zatížení a vyhněte se bočním a torzním silám. Dodržujte specifikace zapojení: červený vodič pro napájení (+), černý vodič pro napájení (–), zelený vodič pro signál (+), bílý vodič pro signál (–). Udržujte vzdálenost ≥ 15 cm od zdrojů rušení, jako jsou frekvenční měniče. Pro venkovní instalaci použijte ochranné kryty proti dešti a pro vlhká prostředí zajistěte vodotěsné utěsnění.
Kalibrační postup: Po 30minutovém předehřátí napájením proveďte nulovou kalibraci, přičemž výstup musí být v rozmezí ±0,002 % rozsahu (FS). Proveďte kalibraci zatížením pomocí standardních závaží v bodech 25 %, 50 % a 100 % jmenovitého zatížení, přičemž chyby nesmějí překročit povolené limity třídy C3 (±0,02 % FS). Ověřte lineární chování na pěti rovnoměrně rozložených zkušebních bodech v provozním rozsahu, přičemž chyba linearity nesmí překročit ±0,015 % FS pro zajištění přesnosti v celém rozsahu.
Shrnutí
Ten tenzometrický snímač síly typu konzola CZL801L2 představuje nejvyšší řešení průmyslového vážení pro aplikace se střední zátěží, které poskytuje přesné měření, flexibilní instalaci a vynikající odolnost proti nárazům. Tento váhový snímač typu nosník je speciálně navržen tak, aby řešil omezení instalace u okraje, přesnost měření soustředěné zátěže, ochranu proti dynamickým nárazům a výzvy integrace více senzorů, které jsou běžné v průmyslových prostředích. Uživatelsky orientovaný design tenzometrického snímače síly typu konzola klade důraz na pohodlnou instalaci, minimální údržbové požadavky a bezproblémovou kompatibilitu se systémy. Při zakoupení tohoto průmyslového tenzometrického snímače síly je nutné před výběrem konkrétního modelu jednoznačně stanovit rozsah měření, požadovanou přesnost, místo instalace a provozní podmínky. Během provozu je nutné přísně dodržovat specifikace kalibrace a vyhýbat se působení bočních sil a přetížení, abyste zajistili optimální dlouhodobý výkon a spolehlivost v aplikacích jako průmyslové materiálové nádrže, pásové váhy, plošné váhové systémy a automatizační zařízení.
Detailní zobrazení

Parametry
| Název parametru | Hodnota parametru |
| Drohový rozsah | 8T |
| Třída přesnosti | C2 |
| Komplexní chyba | ±0,03 % FS |
| Výstupní citlivost | 2,0 ± 0,003 mV/V |
| tečení | ±0,023 % FS/30 min |
| Nulový výstup | ±1,5 % ZH |
| Vstupní impedance | 350±5 Ω |
| Výstupní impedance | 350±3 Ω |
| izolační odpor | ≥5000 MΩ (100 V DC) |
| Vliv teploty na nulu | ±0,029 % ZR/10℃ |
| Teplotní vliv citlivosti | ±0,017 % ZR/10℃ |
| Rozsah kompenzace teploty | -10 ℃ ~ +40 ℃ |
| Rozsah provozních teplot | -30 ℃ ~ +70 ℃ |
| Napětí vzrušení | 5 VDC ~ 12 VDC |
| Rozsah bezpečného přetížení | 150% |
| Mezní rozsah přetížení | 200% |
| Materiálová věda | Kovová ocel |
| Úroveň ochrany | IP66 |