- Prehľad
- Odporúčané produkty
Úvod do produktu
Paralelný nosníkový vážiaci senzor CZL638 je presný detekčný prvok na meranie sily, ktorý je navrhnutý na základe princípu odporovej deformácie a využíva ako svoju základnú štruktúru jedno- alebo dvojnosníkový paralelný elastomér. Keď je pôsobená sila, ohybová deformácia nosníka spôsobuje, že integrované tenziometrické snímače vytvárajú zmeny odporu, ktoré sa premenia na štandardizované elektrické signály. Tento paralelný nosníkový snímač sily kombinuje výnikajúce vlastnosti, vrátane vysokého rozlíšenia pri malých zaťaženiach, vynikajúcej odolnosti voči excentrickému zaťaženiu v rovine a pohodlnej flexibility pri inštalácii. Snímač CZL638 sa široko využíva v aplikáciách s malým rozsahom váženia, merania sily v rovine a zabudovaného merania v komerčných aj priemyselných odvetviach. Tento komplexný návod poskytuje základné rozmery, technické špecifikácie a praktické aplikácie, aby podporil informované produkt výber, technické posúdenie a vývoj riešení.
1. Vlastnosti a funkcie produktu
Hlavné funkcie
• Konštrukčný dizajn: Paralelný tenzometer CZL638 využíva integrovanú paralelnú nosníkovú konštrukciu s hrúbkou nosníka od 2 do 15 mm a dĺžkou od 20 do 150 mm. Tento návrh zabezpečuje rovnomerné rozloženie napätia sústredené v strednej časti nosníka a umožňuje pôsobenie síl z viacerých uhlov v rovine. Snímač vykazuje vynikajúcu odolnosť voči excentrickému zaťaženiu mimo stredu, pričom je schopný odolať rovinovým excentrickým zaťaženiam ±20 % až ±30 % menovitého zaťaženia bez výraznej koncentrácie napätia alebo „slepých“ zón.
• Presnosť a výkon: Tento paralelný tenzometer dosahuje presnosť v rozsahu tried C1 až C3, pričom bežné modely dosahujú klasifikáciu C2. Výkonné parametre zahŕňajú chybu nelinearity ≤ ±0,01 %FS, chybu opakovateľnosti ≤ ±0,005 %FS a nulový posun ≤ ±0,002 %FS/℃, čím poskytuje vyššiu presnosť v porovnaní s podobnými snímačmi v malorozsahových vážiacich aplikáciách v rozsahu od 0,1 kg do 500 kg.
• Materiály a ochrana: Snímač lúča CZL638 využíva elastoméry vyrobené z hliníkovej zliatiny pre ľahké aplikácie, z ocele pre zliatiny pre bežné priemyselné použitie alebo z nehrdzavejúcej ocele 304/316L pre korozívne prostredia. Povrchové úpravy zahŕňajú anodizáciu, nikelovanie alebo pasiváciu, pričom stupne ochrany sú zvyčajne IP65/IP67 a modely pre potravinársky priemysel dosahujú certifikáciu IP68 pre rôzne environmentálne podmienky.
• Kompatibilita inštalácie: Štandardizované montážne otvory s rezanými alebo hladkými konfiguráciami umožňujú upevnenie skrutkami alebo lepením. Mikromodely podporujú zabudované montážne riešenia v kompaktných priestoroch, čo je ideálne pre stolné vážiace prístroje a automatizované zariadenia, kde je potrebné rovinové váženie jednotlivých jednotiek.
Základné funkcie
• Meranie malej sily: Vážiaci snímač CZL638 je špecializovaný na statické a kvázidynamické meranie malých zaťažení s dohou odpovede ≤ 4 ms. Rozsahy prevádzky sa pohybujú od 0,1 kg do 500 kg, pričom bežné aplikácie sa zameriavajú na rozsah od 1 kg do 200 kg. Mikromodely dosahujú ultra-malý rozsah s presnosťou 0,01 kg.
• Viacnásobné typy výstupných signálov: Táto priemyselná tenzometrická sonda poskytuje analógové výstupy (4–20 mA, 0–3 V, 0–5 V) aj digitálne signály (RS485/Modbus RTU, I2C). Mikrointeligentné modely integrujú moduly na spracovanie signálov, čo umožňuje priame pripojenie k mikroriadičom a IoT platformám bez potreby medzizariadení na prevod signálov.
• Funkcia ochrany a bezpečnosti: Snímač typu nosník obsahuje komplexnú teplotnú kompenzáciu v rozsahu od –10 °C do 70 °C a je vybavený ochranou proti preťaženiu pri 150 % až 200 % menovitej kapacity. Niektoré vybrané modely sú vybavené šokovými tlmičmi na ochranu pred mechanickým nárazom.
• Dlhodobá stabilita: S životnosťou pri únavovom zaťažení presahujúcou 10⁷ cyklov zaťaženia a ročným driftom ≤ ±0,01 %FS pri menovitom zaťažení zabezpečuje táto tenzometrická sonda typu paralelný nosník spoľahlivý nepretržitý prevádzkový režim v supermarketoch, laboratóriách a priemyselných zariadeniach.
2. Základné vyriešené problémy
• Nedostatočná presnosť pri nízkych zaťaženiach: CZL638 rieši nadmerné chyby tradičných senzorov v aplikáciách s malým rozsahom do 10 kg optimalizovaným návrhom napäťového poľa nosníka, čím udržiava chybu merania v rozmedzí ±0,005 % FS pre aplikácie váženia potravín a dávkovania liekov.
• Nepresné meranie excentrického zaťaženia v rovine: Vlastnosť rovnomerného rozloženia napätia tohto paralelného nosníkového snímača účinne kompenzuje excentrické zaťaženie spôsobené posunutím materiálu z osi, čím odstraňuje problémy s presnosťou v stolných váhach a zoraďovacom vybavení.
• Výzvy pri integrovanom inštalovaní do zariadení: Kompaktná konštrukcia a flexibilné spôsoby montáže nosníkového snímača eliminujú potrebu úpravy hlavnej konštrukcie zariadenia, čím sa znížia náklady na integráciu do automatizovaného vybavenia a chytrých spotrebičov.
• Zlá prispôsobivosť prostrediu: Vylepšenia materiálu a ochrany riešia problémy poškodenia senzorov a posunu signálu vo vlhkom prostredí pri vážení v akvakultúre, v korozívnych chemických prostrediach a v prachom prostredí pri spracovaní múky.
• Nákladový tlak na malé zariadenia: Rovinná vážiaca schopnosť jednotky eliminuje drahé kombinácie viacerých senzorov, zatiaľ čo konštrukcia z hliníkovej zliatiny zníži hmotnosť a náklady, čím sa riešia rozpočtové obmedzenia v malých vážiacich prístrojoch a spotrebnej elektronike.
3. Používateľské zážitky
• Extrémne zjednodušená inštalácia: Štandardizované montážne otvory a referenčné body pre umiestnenie eliminujú potrebu profesionálnej kalibrácie. Inštalácia sa dokončí bežnými nástrojmi do 10 minút, pričom nízke požiadavky na rovnosť povrchu (≤ 0,1 mm/m) môže splniť jeden operátor.
• Nízka prevádzková náročnosť: Funkcia nulovania jedným stlačením tlačidla a jednobodová kalibrácia vyžadujú iba štandardný závažový kus zodpovedajúci 100 % menovitej záťaži. Digitálne modely podporujú kalibráciu pomocou počítačového softvéru, čo umožňuje neodborníkom bezpečne pracovať.
• Extrémne nízke náklady na údržbu: Úplne uzatvorená konštrukcia minimalizuje prienik prachu a vlhkosti, pričom ročné mierky porúch sú ≤0,2 %. Ľahké modely z hliníkovej zliatiny (minimálne 5 g) umožňujú jednoduchú výmenu bez potreby rozoberať hlavné štruktúry.
• Presná spätná väzba údajov: Stabilita statického merania udržiava fluktuáciu údajov na úrovni ≤±0,003 %FS bez hysterezie v kvázidynamických scenároch. Digitálne modely obsahujú kompenzáciu driftu, čím sa eliminuje potreba častej kalibrácie.
• Dobrá integrovateľnosť a prispôsobivosť: Mikromodely majú rozmery až 20 mm × 10 mm × 5 mm a môžu byť neviditeľne zabudované do chytrých zariadení bez vplyvu na ich estetiku. Výstupné signály zostávajú kompatibilné so štandardnými regulátormi, čo zabezpečuje bezproblémovú integráciu typu Plug and Play.
4. Typické aplikačné scenáre
Vážiace prístroje pre civilné a komerčné aplikácie s nízkou záťažou
• Cenníkové váhy pre supermarkety: Paralelný nosníkový váhový snímač CZL638 slúži ako základná snímacia jednotka v cenníkových váhach s rozsahom 3–30 kg. Ľahká konštrukcia z hliníkovej zliatiny a odolnosť proti excentrickým zaťaženiam zabezpečujú konštantnú presnosť bez ohľadu na polohu umiestnenia materiálu, pričom chyby nepresahujú ±1 g.
• Elektronické váhy pre expreznú doručovaciu službu: Vážiace zariadenia pre expreznú doručovaciu službu v rozsahu 1–50 kg sú vyrobené z nehrdzavejúcej ocele, čo zaručuje odolnosť voči znečisteniu a ľahké čistenie. Ochrana podľa stupňa IP67 zabezpečuje spoľahlivý prevádzkový výkon v vlhkom a prachovom prostredí exprezných výdajní a umožňuje nepretržité rýchle váženie.
• Kuchynské a pekárske váhy: Tento snímač s pákou dosahuje presnosť na úrovni miligramov v kuchynských váhach s rozsahom 0,01–5 kg; digitálny výstup je kompatibilný s displejmi vysokého rozlíšenia pre presné dávkovanie ingrediencií.
Premyselné automobilizácie vybavenie
• Automatické triediace zariadenia: Triediace zariadenia v potravinárskom a strojárskom priemysle využívajú priemyselné tenzometrické senzory inštalované pod triediacimi dopravníkmi na reálne váženie výrobkov, ktoré je prepojené s mechanizmami triedenia a dosahuje presnosť triedenia ±0,1 g.
• Detekcia materiálu na montážnej linke: Montážne linky elektronických komponentov používajú tento tenzometrický senzor na detekciu nedostatku materiálu, pričom chýbajúce komponenty, napríklad batérie do mobilných telefónov, sa určujú vážením s dohou odpovede ≤4 ms pre vysokorýchlostnú výrobu.
• Kontrola kvantitatívneho balenia: Malé stroje na balenie častíc a práškov využívajú presné modely C2, ktoré zabezpečujú chybu hmotnosti na vrecúško ≤±0,2 % a spĺňajú štandardy metrologických certifikácií.
Potravinársky a farmaceutický priemysel
• Váženie liečivých látok: Váženie malých dávok surovín (0,1–10 kg) sa vykonáva pomocou modelov z nehrdzavejúcej ocele triedy 316L, certifikovaných podľa požiadaviek GMP, s leštenými povrchmi bez mŕtvych uhlov, čo umožňuje sterilizáciu; presnosť je udržiavaná na úrovni ≤±0,01 % FS.
• Váženie vodných živočíchov a mäsa: Zariadenia pre rezné linky v bitkách a na trhoch s vodnými živočíchmi sú vybavené vodotesným a koróziou odolným dizajnom IP68, ktorý umožňuje priame umývanie vo vlhkom prostredí bohatom na vodu.
Vedeckovýskumné a experimentálne zariadenia
• Laboratórne váženie v biológii: Výskumné zariadenia pri vážení činidiel a vzoriek používajú modely s veľmi malým rozsahom (0,01–1 kg), ktoré spĺňajú požiadavky na vysokú presnosť pri mikrobiologických kultúrach a dávkovaní chemických činidiel.
• Meranie sily v lekárskych zariadeniach: Rehabilitačné zariadenia, ručné dynamometre a váhy pre novorodencov využívajú ľahké konštrukcie z hliníkovej zliatiny, čím sa zvyšuje ich prenosnosť, pričom presnosť dosahuje ±0,005 % rozsahu merania (FS).
Chytré spotrebné elektronické zariadenia a IoT zariadenia
• Chytré domáce spotrebiče: Detekcia hmotnosti prádla v pračkách a váženie mliečkových fazuľ v kávovaroch využívajú mikro-vnorené senzory, ktoré umožňujú inteligentné ovládanie zariadení a zlepšujú používateľské skúsenosti.
• IoT koncové body: Monitorovanie hmotnosti chytrých políc a odpadkových košov využíva nízkovýkonové digitálne modely podporujúce bezdrôtový prenos cez NB-IoT pre vzdialené scenáre správy IoT.
5. Pokyny na používanie a praktický sprievodca
Instalačný proces
• Príprava: Vyčistite povrchy pre inštaláciu, odstráňte olej a hrubé hrany, skontrolujte vonkajší vzhľad senzora na prípadné deformácie nosníka alebo poškodenie kábla a vyberte vhodné montážne skrutky – vyhýbajte sa vysokopevnostným spojovacím prostriedkom u modelov z hliníkovej zliatiny.
• Umiestnenie a upevnenie: Namontujte senzor v horizontálnej polohe na nosné plochy tak, aby sa zabezpečilo vertikálne pôsobenie sily použitie nad telesom nosníka, aby sa predišlo bočnému nárazu. Použite kľúč s nastavením krútiaceho momentu 5–10 N·m pre hliníkové modely a 10–20 N·m pre zliatiny zo špeciálnej ocele, aby sa zabránilo poškodeniu spôsobenému príliš silným utiahnutím.
• Špecifikácie káblov: Dodržiavajte farebné kódovanie analógových signálov (červená – napájanie +, čierna – napájanie –, zelená – signál +, biela – signál –) alebo pripojte digitálne signály podľa definícií vývodov; vyhýbajte sa ťahaniu káblov u mikro modelov s odporúčanou nadbytočnou dĺžkou 5 cm.
• Ochranné opatrenia: V suchom prostredí pečlivo uzatvorte káblové konektory vodotesnou páskou a v potravinárskom priemysle okamžite čistite povrch senzorov, aby ste predišli korózii spôsobenej zvyškami materiálu.
Kalibrácia a ladenie
• Nulová kalibrácia: Zapnite napájanie a nechajte zariadenie predhriať po dobu 10 minút, potom vykonajte príkazy na nulovú kalibráciu a uistite sa, že výstupná hodnota je v rozsahu ±0,001 % FS. Ak odchýlka presahuje povolenú toleranciu, overte rovnosť inštalačnej plochy.
• Kalibrácia zaťaženia: Umiestnite štandardné závažia ekvivalentné 100 % menovitému zaťaženiu, zaznamenajte výstupné signály a opravte chyby prostredníctvom meradiel alebo softvéru tak, aby odchýlka nepresiahla príslušnú toleranciu presnostnej triedy (C2 ≤ ±0,01 % FS).
• Test excentrického zaťaženia: Umiestnite identické závažia na rôzne polohy na povrchu senzora pod zaťažením a overte konzistenciu údajov s odchýlkou ≤ ±0,02 % FS; v prípade potreby upravte vodorovnosť inštalácie.
Rutinná údržba
• Pravidelná kontrola: Týždenne čistenie povrchu, mesačná kontrola vedenia, štvrťročná kalibrácia váh v supermarketoch a mesačná kalibrácia laboratórnych zariadení zabezpečujú optimálny výkon.
• Riešenie porúch: Pri posunoch údajov skontrolujte stabilitu napätia napájania (5–24 V DC, zvyčajne 5 V pre mikromodely), overte, či nedošlo k preťaženiu (modely z hliníkovej zliatiny sa pri nadmernom zaťažení deformujú), a senzory vymeňte, ak sa nezvyčajné údaje stále objavujú.
6. Metóda výberu a určenie parametrov
Vyberte modely s rozsahom 1,2–1,4-násobku skutočnej maximálnej hmotnosti, aby sa zachovala dostatočná presnosť pri nízkych zaťaženiach. Pre laboratórne aplikácie zvoľte presnosť triedy C1 (≤±0,005 % FS), pre priemyselnú metrologiu triedu C2 (≤±0,01 % FS) a pre komerčné váženie triedu C3 (≤±0,02 % FS). Pre komerčné váhy vyberte analógové signály (0–5 V), pre chytré zariadenia digitálne signály (I2C/RS485) a pre IoT aplikácie modely so zabudovanou bezdrôtovou komunikáciou. Zvoľte materiál podľa prostredia (hliníková zliatina pre suché prostredie, nehrdzavejúca oceľ 304 pre potravinárske/ vlhké prostredie, nehrdzavejúca oceľ 316L pre prostredie s chemickou koróziou) a overte primeranosť stupňa ochrany (≥IP65 pre vnútorné priestory, ≥IP67 pre vlhké prostredie, ≥IP68 pre ponorné aplikácie). Overte kompatibilitu montáže a zhodu typu signálu riadiaceho zariadenia, najmä u mikro modelov, kde je potrebné presne overiť definíciu vývodov.
Zhrnutie
Paralelný tenzometrický snímač CZL638 ponúka kľúčové výhody: vysokú presnosť pri mierne zaťažení, vynikajúcu rovinovú odolnosť voči excentrickému zaťaženiu a pohodlnú integráciu do systémov. Tento nosník rieši kritické problémy, vrátane presného váženia v malom rozsahu, kompenzácie excentrického zaťaženia materiálu a požiadaviek na zabudované inštalácie zariadení, pričom sa zameriava na jednoduchý prevádzkový proces, spoľahlivosť bez údržby a kontrolovateľné náklady. Úspešná implementácia vyžaduje objasnenie štyroch kľúčových požiadaviek: rozsahu merania, triedy presnosti, dostupného inštalačného priestoru a prevádzkového prostredia. Dodržiavanie prísnych postupov inštalácie, vykonávanie správnych kalibračných protokolov a pravidelná údržba zabezpečujú dlhodobú stabilnú prevádzku. Tento priemyselný tenzometrický snímač predstavuje optimálne senzorové riešenie pre aplikácie s mierne zaťažením a rovinovým vážením v oblastiach maloobchodu, priemyselnej automatizácie, spracovania potravín, farmacie, výskumu a spotrebnej elektroniky.
Zobrazenie podrobností

Technické parametre
| Názov parametra | Hodnota parametra |
| Rozsah senzora | 30 kg ~ 500 kg |
| Trieda presnosti | C2 |
| Komplexná chyba | ±0,03 % ZH |
| Výstupná citlivosť | 2,0 ± 0,2 mV/V |
| plížiť sa | ±0,023 % ZH/30 min |
| Nulový výstup | ±1,5 % FS |
| Vstupná impedancia | 405 ± 10 Ω |
| Výstupná impedance | 350 ± 3 Ω |
| izolačný odpor | ≥5000 MΩ (100 V DC) |
| Vplyv teploty na nulu | ±0,029 % ZH/10 ℃ |
| Teplotný vplyv citlivosti | ±0,025 % ZH/10 °C |
| Rozsah kompenzácie teploty | -10 ℃ ~ +40 ℃ |
| Rozsah prevádzkovej teploty | -20 ℃ ~ +60 ℃ |
| Napätie ekcitácie | 5 VDC ~ 12 VDC |
| Bezpečný preťažovací rozsah | 120% |
| Limitný preťažovací rozsah | 150% |
| Odporúčaná veľkosť stola | 400*500 mm |
| Materiálové vedy | Hliníková zliatina |
| Stupeň ochrany | IP65 |
| Vonkajšie rozmery snímača | 1503540 |
| Veľkosť montážneho otvoru | 4-M6 |
| Umiestnenie montážneho otvoru | X19 Y15 |